Vrchem plněná pračka vypere i pro velkou rodinu

Srpnové vydání časopisu TEST přináší test vrchem plněných praček. Vrchem plněné pračky jsou vhodné pro domácnosti s nedostatkem prostoru. Mají sice nižší kapacitu než předem plněné pračky, to může ale být i výhodou. Kvalita, ale i neduhy vrchem plněných praček jsou srovnatelné s předem plněnými mode...

Jarní servisní akce AUTO CB

Srpnové vydání časopisu TEST přináší test vrchem plněných praček. Vrchem plněné pračky jsou vhodné pro domácnosti s nedostatkem prostoru. Mají sice nižší kapacitu než předem plněné pračky, to může ale být i výhodou. Kvalita, ale i neduhy vrchem plněných praček jsou srovnatelné s předem plněnými modely.

Vrchem plněné pračky se v ČR prodávají méně než předem plněné modely, přesto ale mají své stálé zákazníky. Mezi ně patří především obyvatelé malých panelákových bytů. Do stísněných prostor koupelen se často vejde jedině vrchem plněná pračka. Někteří lidé také upřednostňují umístění ovládacích prvků a přístupu do pračky vrchem.

Ceny vrchem plněných modelů se pohybují v podobných relacích jako předem plněné pračky. Nejdražší testovaná pračka značky Miele stojí necelých třicet tisíc korun, nejlevnější testovaný model, pračka Indesit, přes osm tisíc korun. Stejné hodnocení jako nejdražší pračka Miele získala také pračka AEG, jejíž cena je ovšem poloviční. "Naše testy ukazují, že často není nutné pro kvalitní výrobek sahat hluboko do kapsy," vysvětluje Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Hlavním testovanou vlastností byla účinnost praní. Sedm z devíti testovaných praček obdrželo za samotné praní, tedy odstraňování nečistot z prádla, známku "dobře". O mnoho horší! výsledky ovšem pračky získaly za účinnost máchání. Nejlepší udělená známka v testu byla "uspokojivě", tedy obdoba školní trojky. "Horší účinnost máchání je daní za nízkou spotřebu vody současných praček. Pokud máte doma někoho, kdo je citlivý na zbytky pracího prostředku v prádle, je nutné použít funkci intenzivního máchání, případně celý máchací cyklus zopakovat," vysvětluje Beneš.

Oproti předem plněným pračkám mají vrchem plněné modely zpravidla nižší kapacitu, většinou okolo 6 kilogramů prádla. Mezi předem plněnými pračkami není dnes výjimkou osmikilová nebo i vyšší kapacita bubnu. Šestikilová náplň je přitom postačující pro běžné praní prádla pro čtyřčlennou rodinu. Václav Beneš k tomu doplňuje: "Dnešní pračky mají nízkou spotřebu vody i elektrické energie. Nejvyšší efektivity lze ovšem dosáhnout, perete-li při plné kapacitě prádla pro daný program. Proto je lepší pořídit si pračku s nižší kapacitou, abyste ji ve většině případů zcela využili. Desetikilová pračka, ! v níž budete prát pět kilogramů prádla, se co do spotřeby nevy! platí."

Test 9 automatických praček s předním plněním vychází v srpnovém vydání časopisu TEST. Další porovnání předem plněných praček je k dispozici třeba také na Vybero.cz.

Kromě testu praček vychází v srpnovém vydání časopisu test sušiček prádla, sluchátek a barev na vlasy a srovnání nabídky pojištění odpovědnosti za škody.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
28.08.2009 07:00



4 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka