Vzrůstá počet utonulých, policisté doporučují opatrnost

V horkých letních dnech se spousta lidí rozhodne zchladit na koupalištích, přehradách, rybnících nebo v bazénech. Bohužel v tomto období také vzrůstá počet utonulých, kteří většinou přecení své síly a pobyt ve vodě nezvládnou. "Je třeba si uvědomit, že každé lidské tělo má určité limity, kt...

Cílená propagace v Plzni

V horkých letních dnech se spousta lidí rozhodne zchladit na koupalištích, přehradách, rybnících nebo v bazénech. Bohužel v tomto období také vzrůstá počet utonulých, kteří většinou přecení své síly a pobyt ve vodě nezvládnou.
"Je třeba si uvědomit, že každé lidské tělo má určité limity, které opravdu není dobré překračovat. Pokud přijde člověk k vodě uhřátý po chůzi, jízdě na kole nebo ve vozidle, měl by s koupáním chvíli počkat a teprve potom pomalu vstupovat do vody. Je dobré opláchnout si celé tělo, aby si organizmus zvykl na náhlou změnu teplot. Není dobré začít hned plavat ani pokud jste v dobré fyzické kondici," říká mluvčí plzeňských policistů Jakub Hrubý.
Každý by měl podle něj vědět, jak dobrým plavcem je a počítat s tím, že mu musí zbýt síly také na zpáteční cestu. Proto plavte jen tolik, abyste se neunavili. Při prvních pocitech tělesné únavy se okamžitě vraťte na břeh nebo aspoň na místo, na kterém vystačíte a tam si řádně odpočiňte, ale nezapomeňte že pobytem v chladné vodě se tělo vyčerpává i bez pohybu.
V případě, že už se dostanete do nesnází a jste schopni na situaci ještě reagovat, požádejte o pomoc lidi ve vašem okolí například jiné plavce a snažte se zachovat klid, abyste neohrozili také ty, kteří se vám budou snažit pomoc. Jestliže se ve vaší blízkosti zrovna nikdo nenachází, upozorněte na sebe křikem. Potom se zkuste vyvarovat rychlých pohybů, které vaší situaci pouze zhoršují.

"Doporučujeme, abyste do vody nikdy nevstupovali sami ale nejméně ve dvou, případně aspoň své blízké upozornili, že jdete plavat a jakým směrem se budete pohybovat. V opačné situaci, kdy zůstáváte na břehu, pozorně sledujte své příbuzné nebo přátele ve vodě, ale nebuďte samozřejmě lhostejní ani k potížím ostatních," konstatuje Hrubý.
Jestliže je u vody větší skupina osob, měla by vždy aspoň jedna z nich zůstat na břehu a dávat pozor na ostatní. Na většině veřejných koupališť a přehrad už sice jsou lidé školení pro pomoc tonoucím nebo plavcům, kteří se dostanou do nesnází a často mají k záchraně čluny i ostatní vybavení, ani oni však nemusí mít oči a uši všude. Proto je co nejrychleji upozorněte, když uvidíte nebo uslyšíte někoho, kdo má ve vodě potíže.

V případě, že se u vody občerstvujete alkoholickými nápoji, pak plavat raději vůbec nechoďte. Kombinace horka a alkoholu může být i pro zdatné jedince poměrně zrádná a můžete se tak dostat do nebezpečí i v situaci, kterou jste už mnohokrát předtím bez potíží zvládli.

Co se týká dětí, je důležité mít o nich také neustálý přehled. Určitě byste je neměli nechat plavat samotné, přestože jsou již dobrými plavci. U začátečníků je dobré vybavovat je pomůckami jako jsou nafukovací kruhy, rukávky nebo vesty, dokud techniku plavání opravdu nezvládnou.
Staří lidé už naopak nemají tolik sil a v horkém počasí mívají ve větší míře zdravotní problémy, proto by ani oni neměli setrvávat ve studené vodě delší dobu a pouštět se někam dál z bezprostředního dosahu břehu.

"Pokud si chcete pobyt u vody opravdu užít a vrátit se domů v pořádku, nepřeceňujte své fyzické schopnosti a nepodceňujte vodní živel. Přistupujte k němu s rozumem a teprve potom se vám odmění příjemnými zážitky," dodává policista.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 01.08.2009 17:06



0 +
 
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka