Západočeši v rámci amnestie odevzdali 840 zbraní

Amnestie zbraní, která začala 1. února tohoto roku, skončila v pátek 31. července 2009 o půlnoci. Jejím smyslem bylo zejména to, aby se lidé, kteří doma nelegálně drží zbraň, vyhnuli trestu za nedovolené ozbrojování. "To, že na západě Čech bylo poměrně mnoho lidí, kteří amnestie zbraní v tomto ...

Cílená propagace v Plzni

Amnestie zbraní, která začala 1. února tohoto roku, skončila v pátek 31. července 2009 o půlnoci. Jejím smyslem bylo zejména to, aby se lidé, kteří doma nelegálně drží zbraň, vyhnuli trestu za nedovolené ozbrojování. "To, že na západě Čech bylo poměrně mnoho lidí, kteří amnestie zbraní v tomto období využili, dokládají i data z policejních statistik. Nutno podotknout, že lidé amnestie zbraní využívali nejvíce v posledním týdnu, v jehož průběhu zaznamenali na některých územních odborech policisté i dvojnásobný počet odevzdaných zbraní než v předcházejících týdnech," říká západočeská policejní mluvčí Pavla Soukupová.
Nebylo ani výjimkou, že někteří odevzdávali zbraně až na poslední chvíli, tedy v pátek 31. července, kdy amnestie zbraní skončila.

Za šest měsíců, kdy amnestie zbraní platila, odevzdali lidé na útvary Policie České republiky v západních Čechách celkem 840 zbraní, z toho 645 zbraní v Plzeňském kraji a 195 zbraní v Karlovarském kraji.

Mezi nejčastěji odevzdávané zbraně patřily v rámci Plzeňského kraje zbraně kategorie C, což jsou zbraně podléhající ohlášení, mezi které patří např. brokovnice. Těchto zbraní v Plzeňském kraji odevzdali lidé celkem 348. Následovaly zbraně kategorie B, kterých bylo odevzdáno celkem 273. Třetí nejhojněji zastoupenou skupinou byly zbraně kategorie A, což jsou zbraně zakázané, kterých bylo v Plzeňském kraji odevzdáno celkem 16. Nejméně zastoupenou skupinou pak byly zbraně kategorie D, jedná se o zbraně historické či nějakým způsobem znehodnocené, kterých bylo odevzdáno 8.

V Karlovarském kraji pak bylo odevzdáno nejvíce zbraní kategorie B, které podléhají povolení a patří mezi ně např. zbraně krátké opakovací či samonabíjecí, přičemž se jednalo o 104 zbraní. Druhou nejpočetnější skupinu tvořily zbraně kategorie C, kterých bylo v Karlovarském kraji odevzdáno celkem 84. Následovaly zbraně kategorie A, kdy se jednalo o 5 zbraní a nejméně zastoupenou skupinou byly zbraně kategorie D, kterých evidují karlovarští policisté 2.

Jak vyplývá z výše uvedených údajů, někteří lidé odevzdávali v rámci amnestie zbraní i zbraně zakázané, kterých bylo v západních Čechách odevzdáno celkem 21 kusů. Mezi nimi figurovaly v 10-ti případech i samopaly.

Nejvíce odevzdaných zbraní evidují policisté v rámci Plzeňského kraje v Plzni, kde se jedná konkrétně o 176 zbraní. Nejméně zbraní pak bylo odevzdáno na jižním Plzeňsku, a to 44 zbraní. V Karlovarském kraji pak bylo nejvíce zbraní odevzdáno přímo v Karlových Varech, a to 111 zbraní a nejméně v Sokolově, kdy lidé odevzdali 23 zbraní.

Mezi nejzajímavější zbraně, které byly za dobu amnestie zbraní odevzdány na útvary policie v západních Čechách, patří např. československý lehký kulomet ZB vzor 26, ruský těžký kulomet Gorjunov vzor 43, československé pistole vzor 27 s prodlouženou hlavní na tlumič hluku (tyto pistole byly vyráběny v období 2. světové války), několik samopalů z různých armád 2. světové války, lovecké čtyřče, lovecké trojáky aj. Nejmenší odevzdanou zbraní v západních Čechách pak byla pistole FN model Baby ráže 6,35 mm Browning.

Z dosavadních výsledků expertiz nebylo zatím zjištěno, že by se zbraněmi, které byly odevzdány v rámci Plzeňského a Karlovarského kraje, byl v minulosti spáchán trestný čin. Pouze v jednom případě bylo na základě lustrace zjištěno, že se jedná o zbraň, která byla pravděpodobně odcizena ve Spolkové republice Německo. Pokud se tyto informace potvrdí, bude zbraň – opakovací puška Maser - vrácena původnímu vlastníkovi.



The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 06.08.2009 15:34



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka