Zjištění policejní akce v Plzni: Řidiči nepoužívají pásy

Počátkem tohoto týdne provedli plzeňští policisté dopravně bezpečnostní akci. Během akce zjistili 23 různých přestupků. Nejvíce z nich (10) jich měli na svědomí řidiči, kteří nepoužili bezpečnostní pásy. Česká republika patří mezi země, kde je používání bezpečnostních pásů legislativně naří...

Jarní servisní akce AUTO CB

Počátkem tohoto týdne provedli plzeňští policisté dopravně bezpečnostní akci. Během akce zjistili 23 různých přestupků. Nejvíce z nich (10) jich měli na svědomí řidiči, kteří nepoužili bezpečnostní pásy.
Česká republika patří mezi země, kde je používání bezpečnostních pásů legislativně nařízeno. Když se podíváme do zákona o provozu na pozemních komunikacích (361/200 Sb.), pod patřičnými paragrafy zjistíme, že připoutat se je povinnost nejen řidiče, ale i každé další přepravované osoby, pokud je sedadlo bezpečnostními pásy vybaveno. V zákoně je však uvedeno i několik výjimek, kdy se lidé poutat nemusejí. Jedna z nich se týká posádek vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Ty se nemusí poutat v případě, že řeší mimořádné události a použití bezpečnostního pásu může bránit v rychlém opuštění vozidla. Výjimka také platí pro instruktory autoškol, řidiče při couvání a pro osoby menší než 150 centimetrů, ale zároveň starších 18 let. Zákon s takovou výjimkou pamatuje i na zdravotní důvody řidičů či přepravovaných osob. Pokud používání bezpečnostních pásů nedoporučuje z jakýchkoliv zdravotních důvodů lékař, vystaví takové osobě potvrzení. V tomto případě je ale takový člověk povinen mít jej během jízdy u sebe a na požádání ho policistům předložit. V případech, kdy se nejedná o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena a to na dobu jednoho roku. Jeho náležitosti pak stanoví prováděcí právní předpis. Jestliže je osoba pohybově postižená a odkázaná na vozík pro invalidy, musí být ve vozidle připoutána speciálním zádržním systémem schváleného provedení. Každý by si ale měl předně uvědomit, že používání bezpečnostních pásů je jedním z důležitých opatření, které může snížit riziko zranění či dokonce úmrtí při dopravní nehodě.
Na silnicích se ještě stále vyskytují vozidla, která byla uvedena do provozu před 1. říjnem 1986, kdy automobily nemusely být vybaveny na zadních sedadlech bezpečnostními pásy. V takových situacích se přepravovaná osoba nepoutá. A to ani v případě, že jde o dítě.
Pokud ve vozidle přepravuje řidič nějaké dítě, měl by si uvědomit, že od 1. července 2006 je povinnost užít dětskou autosedačku a to na všech typech komunikací. Při nákupu autosedačky je důležité dbát na to, aby ta vybraná byla homologovaná, to znamená schválená. Při výběru je také důležité řídit se nejen věkem dítěte, ale předně jeho výškou a hmotností. Pozor by si každý měl dát i v případě, kdy sedačku kupuje v bazaru. Nikdy není jisté, zda není poškozená a v takovém případě může při možné dopravní nehodě ohrozit život či zdraví dítěte. Trochu jiné je to v případě početnější rodiny. Pokud se na zadní sedadlo nevejdou tři sedačky, lze vést jedno dítě také, ale pouze za předpokladu, že bude připoutáno bezpečnostním pásem. Autosedačky jsou určeny pro děti menší 150 centimetrů a s hmotností nižší než 36 kilogramů, protože standartní bezpečnostní pás v takových případech vede dítěti přes krk a v případě nárazu hrozí jeho uškrcení.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
21.08.2009 17:14



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka