Výborný catering u příležitosti slavnostního otevření výzkumného centra RICE

Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE) bylo otevřeno ve středu 15. června za přítomnosti místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a dalších významných hostů. Plzeňský catering byl u toho.


Západočeská univerzita v Plzni slavnostně otevřela ve středu 15. června ve svém areálu na Borských polích za přítomnosti místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka a dalších významných hostů Regionální inovační centrum elektrotechniky (RICE).

Od vzniku myšlenky projektu RICE až do dokončení výstavby výzkumného centra uběhlo přesně deset let. Jedním z těch, který je s projektem spojen od jeho úplného začátku, je vědecký ředitel centra Zdeněk Peroutka. Podle něj stavba výzkumného centra RICE úspěšně skloubila náročné technologie s moderní architekturou. „Naše laboratoře jsou vybaveny špičkovými přístroji a unikátními technologiemi. Například v naší největší laboratoři, což je halová zkušebna vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky, je možné testovat dopravní prostředky a zařízení až do 31 kV a 4MW. V této halové laboratoři měly světovou premiéru např. rozváděče ABB UNIGEAR Digital, či vysokonapěťové měniče General Electric MV6000 v plně rekuperativním provedení. Naše týmy mají k dispozici i další náročné a nákladné vybavení, například laboratoře výkonové elektroniky a inteligentních pohonů, speciální mikroskopické laboratoře, čisté prostory, laboratoře pro rentgenovou diagnostiku či mikroelektronické laboratoře, které nám umožní pracovat i na náročných projektech pro kosmický výzkum,“ popisuje profesor Peroutka.

Cateringové služby a raut na této významné akci zajistil Plzeňský catering.

V průběhu projektu se podařilo vybudovat výjimečný výzkumný tým. „RICE na konci roku 2015 zaměstnávalo téměř 200 pracovníků a centrum se za dobu své existence zapojilo do řešení výzkumných a průmyslových projektů s celkovým rozpočtem přes dvě miliardy korun,“ vyjmenovává Peroutka. S výsledky práce výzkumníků RICE se můžeme setkat v běžném denním životě. „Například ve vozidlech městské dopravy – trolejbusech, tramvajích, hybridních či elektrických autobusech – kde jsme se podíleli zejména na vývoji pohonů a inteligentních řídicích systémů,“ vysvětluje ředitel centra.

Jeden z týmů ve spolupráci s hasiči vyvinul a v současné době testuje tak zvané inteligentní hasičské obleky a rukavice vybavené různými senzory sledujícími například teplotu, vlhkost, nebezpečné plyny a další údaje. „Na základě zpětné vazby od hasičů se obleky vylepšují a dolaďují. Naše technologie, senzory a detektory je možné kromě integrovaného záchranného systému najít také v kosmických programech, v jaderné energetice nebo medicíně,“ dodává Zdeněk Peroutka.

Centru RICE se již podařilo dosáhnout řady vynikajících výsledků. Získalo několik patentů včetně evropských, řadu ocenění z mezinárodních konferencí a výstav či uveřejnění článků v nejprestižnějších odborných časopisech. Ve spolupráci s průmyslovými partnery vyvinulo úspěšné produkty jako například modulární řídicí systém REMCS, pixelové detektory nebo už zmiňované dopravní prostředky či zásahové obleky a rukavice pro hasiče.

Výzkumné centrum RICE vybudovala Západočeská univerzita v Plzni s finanční podporou operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), prioritní osa 2 – Regionální VaV centra. Rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo vydáno 29. 9. 2010, realizace projektu byla zahájena 1. 10. 2010 a ukončena 31. prosince 2015. Celkové způsobilé výdaje činí 625 mil. Kč, z toho 85 procent bylo financováno z OP VaVpI a 15 procent ze státního rozpočtu ČR. Vlastní stavba budovy započala 26. 11. 2013 a zkolaudována byla 8. 12. 2015. Centrum RICE postavilo sdružení Z+C společností Zlínstav a.s. a ENGIE (dříve COFELY) a.s.

Fotogalerie
Autor: Kateřina Štveráková Článek může obsahovat komerční sdělení.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka