Arabfest v Plzni od pátku představí ženy všech profesí a koníčků

I letos na jaře Plzeň ožije arabskými tóny, chutěmi, vůněmi a barvami. Již pošesté bude hostit FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY, jehož hlavní týdenní program se uskuteční v Plzni ve dnech 10.–17. dubna a jeho ozvěny proběhnou následně 23.–25. dubna v Praze.

Cílená propagace v Plzni

Tématem šestého ročníku bude ŽENA. „Téma jsme zvolili v souladu se sloganem z doby kandidatury projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, který zněl Plzeň je žena. Chceme poukázat na různé aspekty života arabských žen a zejména zdůraznit, že arabská žena není jednotvárný fenomén, ale že má naopak mnoho tváří a podob, z nichž některé možná návštěvníky překvapí,“ říká ředitelka festivalu Tereza Svášková. Mezi letošními hosty se tak objeví třeba palestinská rapperka, marocká básnířka či libanonská fotografka.

Hlavní hvězdou bezesporu bude palestinská hudebnice žijící ve Velké Británii Shadia Mansour, známá jako „první dáma arabského hip hopu“. Její hudební projev je originálním spojením tradičních blízkovýchodních prvků s energickým hip hopem, v textech nešetří společenskou kritikou a politickou angažovaností. Sobotní večer zakončí skvělá afterparty v režii rakouského tria Restless Leg Syndrome. Koncert proběhne v rámci sobotního programu za finančního přispění společnosti Plzeň 2015, o.p.s.

Tradiční velké sobotní odpoledne se bude nově konat v prostorách DEPO2015 u řeky Radbúzy. Kromě zmíněného koncertu program nabídne také přednášku Jany Břeské o tom, jaká radosti a strasti čekají Češku na cestách po arabských zemích. Téma skateboardingu v Jordánsku přiblíží Jakub Novotný, který se na ammánské skejtové scéně nějakou dobu pohyboval. Návštěvníci si také budou moci zakoupit ručně tkané a šité výrobky palestinských žen; a to u stánku Nawal Slemiah, zakladatelky neziskové organizace Women in Hebron, která bude mít následně v pondělí na Západočeské univerzitě v Plzni přednášku.

Populární novinářský pátek letos proběhne v režii autorů spjatých s novinami A2 a účast přislíbili Marek Čejka, Matěj Metelka, Míla Janišová či Daniel Křížek. Další přednášky, které festivalový týden nabídne, se budou týkat svatebních tradic v Alexandrii, obrazu ženy v arabské kinematografii, zahalování či postavení ženy jako spisovatelky.
Organizátoři ani letos nezapomínají na filmové fajnšmekry, kteří budou moci v rámci dílčího projektu ArabFILMfest shlédnout netradiční a oceňované snímky blízkovýchodní kinematografie v krásných secesních prostorách Měšťanské besedy. Mezi nimi se objeví třeba oceňovaný palestinský film režisérky Jessicy Habie Mars at Sunrise zachycující střet dvou frustrovaných umělců na opačných stranách „barikády“ izraelského konfliktu. Divákům by neměl také ujít několika cenami oceněný dokument Šeherezádin deník z prostředí libanonské ženské věznice dokumentaristky Zeiny Daccache.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 09.04.2015 12:13



1 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka