Částka v přepočtu zhruba 500 tis. Kč bude rozdělena mezi pětici organizací, které pěstounům pomáhají, poskytují podporu a zázemí společně s Plzeňským krajem. Utkání si také díky pozvání FC Viktoria Plzeň mohlo užít na 400 pěstounů z celého kraje.
„Spojení sportu a pomoci tam, kde je skutečně potřeba, to považuji za skvělý nápad. Moc si vážím toho, že tak velká částka půjde na pomoc pěstounům, jejichž práce a vliv na život dětí vyrůstající v otřesných podmínkách jsou přehlíženy. Plzeňský kraj pěstounům pomáhá, snažíme se také hledat nové. Je to běh na dlouhou trať, ale jsem přesvědčen, že se nám tato práce vrátí. Děkuji proto jak plzeňské Viktorce, která naše pěstouny pozvala na zápas, tak i dárci BETANO, že s námi myslí na budoucnost dětí,“ říká náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Jan Bozděch.
Finanční dar bude rozdělen mezi organizace Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže, Domus – centrum pro rodinu, Latus pro rodinu, Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy a Akademii nadání.
Pěstounská péče je státem garantovaná a kontrolovaná forma náhradní rodinné péče, která zajišťuje dostatečné hmotné zabezpečení dítěte a přiměřenou odměnu těm, kteří se o něho starají. V Plzeňském kraji je aktuálně 200 zprostředkovaných pěstounů a těch aktivních na přechodnou dobu 29. „Potřebovali bychom vyšší desítky možná až stovky zprostředkovaných pěstounů, těch na přechodnou dobu tak kolem dvaceti,“ dodává Jan Bozděch.
Kdo může být pěstounem
Osoba pěstouna musí poskytovat záruku řádné výchovy dítěte. Pěstounem dlouhodobým i pěstounem na přechodnou dobu se může stát fyzická osoba nebo manželé, ale podmínkou je bydliště na území ČR. Jediným rozhodujícím činitelem z hlediska právního je zájem dítěte. Nerozhoduje tedy, jaké formální vzdělání pěstoun dosáhl, jeho sexuální orientace, věk se zohledňuje k věku přijatého dítěte.
O pěstounské péči
Pěstounská péče dlouhodobá je koncipovaná jako stabilní a dlouhodobé opatření a vzniká rozhodnutím soudu a končí nejpozději zletilostí nebo nabytím svéprávnosti dítěte. Za dítě jsou stále rodičovsky odpovědní rodiče, pokud soud neurčí jinak. Soud svěřuje pěstounům dítě na dobu, po kterou trvá překážka bránící rodičům v osobní péči o dítě.
Pěstounská péče na přechodnou dobu se vyznačuje svojí časovou omezeností a slouží k poskytnutí okamžité pomoci ohroženým dětem. Pomocí tohoto institutu je poskytnut čas rodičům k nápravě svých poměrů tak, aby byli schopni znovu převzít dítě do své péče. V případě, že nedojde k navrácení dítěte do biologické rodiny, je pro něj hledána náhradní rodinná péče právě formou klasické pěstounské péče nebo i osvojením.