O němčinu je v kraji čím dál menší zájem

Úbytek zájmu o němčinu vykazují v posledních třech letech jazykové, základní a střední školy v Plzeňském kraji. Některé letos poprvé výuku němčiny neotevřou vůbec. Pokles zájmu souvisí údajně s obecným globalizačním trendem. Navíc se ukazuje, že Němci při komunikaci s Čechy upřednostňují angličtinu jako jazyk, který si i oni mohou během konverzace trénovat.

Cílená propagace v Plzni

Úbytek zájmu o němčinu vykazují v posledních třech letech jazykové, základní a střední školy v Plzeňském kraji. Některé letos poprvé výuku němčiny neotevřou vůbec. Pokles zájmu souvisí údajně s obecným globalizačním trendem. Navíc se ukazuje, že Němci při komunikaci s Čechy upřednostňují angličtinu jako jazyk, který si i oni mohou během konverzace trénovat. Z němčiny, kdysi rovnocenné angličtině a nazývané "velký" jazyk, se stává první malý. Zůstávají u ní jen skalní vytrvalci, začátečnické kurzy je stále těžší naplnit, shodují se zástupci škol.
"Poměr začátečnických kurzů AJ a NJ je u nás letos 8:1. Trend je jasný - ústup od němčiny. Problém s naplněním máme u dětských kurzů, mládežnických. Je to možná také tím, že i Němci vyklízejí pozice a mají tendenci mluvit anglicky. Angličtina je latinou 21. století," řekl Ladislav Voldřich z Krajského centra vzdělávání a jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Plzni s 1200 studenty. Zatímco ještě před několika lety připadali na jednoho zájemce o NJ dva zájemci o AJ, narostlo skóre na 1:3.
Němčinu začíná údajně mírně předhánět i španělština, která už dostihla i francouzštinu. "Španělé dokážou, na rozdíl od Němců, svůj jazyk výborně propagovat nejrůznějšími akcemi, pobyty. Efekt podporuje i vzrůstající obliba Latinské Ameriky," dodal Voldřich. Ani lidé v západních Čechách, nejblíže německé hranici, už prý nepociťují potřebu s němčinou začínat. Kurzy plní "skalní" příznivci, kteří jazyk studují už déle a chtějí konverzaci, přípravky na státnice a mezinárodní zkoušky.
Němčinu letos prvně u osmiletého studia ruší Gymnázium Luďka Pika v Plzni. "V jedné třídě jsme měli jen čtyři děti, zbytek chtěl angličtinu," řekl ředitel školy s 660 žáky Jaromír Kašpar. Pokles zájmu o NJ je markantní. "Žáci, kteří jdou na gymnázium, už jsou předem směřováni na angličtinu. V tom je podle mě problém," uvedl. Pro Němce je prý také málo zajímavé bavit se v rodném jazyce. Gymnázium vykazuje rostoucí zájem o španělštinu, s jejíž výukou už má desetiletou zkušenost. Letos prvně otevřela bilingvní španělské gymnázium. Ročně najde i zhruba kolem 15 studentů, kteří si jako třetí jazyk volí ruštinu.
Poměr AJ a NJ na základních školách v Plzni je zatím zhruba 2:1. "Snažíme se držet v každém ročníku jednu skupinku němčinářů, i když zájem klesá. Navíc nám bylo řečeno, že pro děti s poruchami čtení a psaní, které na škole máme, je angličtina lehčí," uvedla Alena Vozáková z 11. ZŠ v Plzni. Němčinu bude škola nabízet jako druhý cizí jazyk školákům od 7. třídy. O jiné variantě zatím neuvažuje.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 26.09.2007 09:14



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka