Olympijský park Plzeň nabízí 17 dnů nabitých sportem a olympijskou atmosférou

Přes 390 hodin, tedy 17 dnů, bude hořet oheň v Olympijském parku Plzeň, symbolicky odkazující k letošní největší sportovní události světa, letní olympiádě v brazilském Rio de Janeiro.


Plzeň jej zapálila v pátek večer při slavnostním ceremoniálu, tím oficiálně otevřela svůj Olympijský park. V něm jsou hlavní stage s velkoplošnou obrazovkou, jež zajistí desítky hodin přímých přenosů z Ria, hlediště s kapacitou kolem 2000 míst, dvě písečné pláže, plážový bar, 11 sportovních sektorů s 54 disciplínami. Na návštěvníky čeká přes 30 hodin dopoledního společného cvičení zdarma, 33 kapel a zpěváků, sedm filmových projekcí, tři velké autogramiády i další program, lidé pohlédnou do tváří bývalým i současným olympionikům a dalším sportovcům. Vstup je zdarma. 


„Po Evropském hlavním městě kultury jde o druhý největší projekt, jaký jsme jako město připravovali. Věřím, že si každý Plzeňan i návštěvník v této rodinné akci najde to své a přitom si skutečně užije a vychutná jedinečnou atmosféru olympiády. Rádi bychom docílili návštěvnosti pět až sedm tisíc lidí denně, jsme na to připraveni,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Na projektu už déle než půl roku pracuje hlavní tým čítající dvě desítky lidí, téměř dvě stovky dalších osob budou zajišťovat bezproblémový chod akce. 


Podle radního pro oblast sportu Michala Dvořáka sportovní část parku pomohly zajistit sportovní kluby a další subjekty, zapojilo se jich téměř šest desítek. „V 11 sektorech u 54 disciplín se veřejnosti budou věnovat trenéři a vyškolení instruktoři, k dispozici bude profesionální zázemí včetně sportovního náčiní. O víkendech se otevře pět velkých plzeňských sportovních areálů,“ řekl Michal Dvořák. Na sportovním programu se tak podílí přes 200 lidí.   


Veřejnost bude mít při zkoušení jednotlivých sportovních disciplín k dispozici profesionální vybavení. „Vyzkouší si biatlonovou pušku, pod dozorem také lezení na zastřešené boulderingové čtyři metry vysoké stěně, souboj v boxerském ringu, sportovní šerm v šermířské planši, své speciální povrchy budou mít streetball, házená, badminton, pumptrack a další,“ přiblížil sportovní manažer projektu Petr Hanzlík. V areálu bude umístěn více než 15 metrů dlouhý tunel pro zkoušení softballových dovedností, střelecký trenažér, kanoistický trenažér, nadhazovací stroje, cyklotrenažér a další. Z netradičních sportů si lidé mohou vyzkoušet rodeokajak, kanadský kin-ball, neměli by propásnout soustavu slackline, k dispozici bude i zapůjčení bruslí na inline a další. V Olympijském parku Plzeň bude také vystaven větroň L-33 Solo, jednosedadlová verze legendárního Blaníku L-13 a L-23 od českého výrobce Let Kunovice, součástí expozice budou i bannery přibližující současnou i minulou techniku používanou piloty letkovského aeroklubu.

Podle Filipa Mariana z Odboru sportu Magistrátu města Plzně se v parku vystřídá řada bývalých a současných olympioniků. Lidem se představí například olympijští vítězové ve střelbě Jan Kůrka (Mexiko 1968) a Miroslav Varga (Soul 1988), držitelé stříbrných olympijských medailí Bohuslav Ebermann (lední hokej, Innsbruck 1976), Vladimír Jarý a Vladimír Haber (házená, Mnichov 1972) i majitelé bronzových medailí Vladimír Bednář (lední hokej, Sapporo 1972), Alipi Kostadinov (silniční cyklistika, Moskva 1980) i další úspěšní olympionici – volejbalistka Věra Štruncová, cyklista Pavel Kondr, střelec Petr Kovařík, atleti Marcela Neckářová a Jiří Mužík, triatlonista Přemysl Švarc, házenkáři Michal Tonar, Martin Šetlík a Roman Bečvář a v jednání je účast třeba Barbory Kodedové, která bude reprezentovat Česko v Rio de Janeiro. „Sportovní osobnosti mají v Olympijském parku Plzeň naplánované vždy v podvečer půlhodinové povídání, někteří z nich budou spolukomentovat noční přímé přenosy z olympijského zápolení,“ přiblížil Filip Marian.

Chybět ale nebudou ani další významné osobnosti ze světa sportu, například to bude plzeňský jachtař David Křížek nebo střelkyně Nikola Mazurová a další.


„V části nazvané Fan zóna je WIFI zdarma, lidé se tak mohou připojit, sdílet své emoce, snímky, postovat je na facebooku, sledovat program i facebookové a webové stránky Olympijského parku Plzeň a města Plzně. Mohou se také vyfotit na stupni vítězů, speciální aplikace umožní návštěvníkům získat originální videoselfie z areálu,“ uvedla Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně. Olympijský park Plzeň nezapomíná ani na současný fenomén ve světě virtuálních her, i v areálu bude možné si chytit Pokémona.    


Vstup do areálu je zdarma, lidé mohou využít k parkování parkovací domy Rychtářka, parkovací objekt OC Plzeň Plaza a parkovací dům Nového divadla. Vzhledem k velkému množství sportovního vybavení nebude park mimo otevírací dobu průchozí. Otevírací doba Olympijského parku Plzeň je pro Fan zónu stanovena od 16 do ranních 2 hodin na rozdíl od prostoru za řekou, kde se bude sportovat od 16 do 22 hodin. Dříve se Olympijský park otevře návštěvníkům ve středu 10. a 17. srpna, a to od 13 hodin a o víkendech od 12 hodin.

PARK VEČER OTEVŘEL PRIMÁTOR S OLYMPIONIKY

Slavnostní show, při níž byl park oficiálně veřejnosti, si užívalo přes 1500 Plzeňanů. V pátek večer ve Fan zóně areálu za OC Plzeň Plaza společně zhlédli defilé sportovních klubů, odpočítali zapálení plzeňského olympijského ohně, vychutnali si rytmy salsy v podání brazilských tanečnic, přehlídku olympijského oblečení, ohňostroj i večerní hudební produkci. Kolem půlnoci nabídla velkoplošná obrazovka v parku přímý přenos zahájení olympiády z 9800 kilometrů vzdáleného Rio de Janeiro. 

„Dělali jsme to pro vás, Plzeňany, ale i pro návštěvníky a turisty, kteří do Plzně jezdí. Moc bych si přál, abyste si Olympijský park Plzeň užili, užili si ho plnými doušky, protože jsme připravili jednu velkou sportovní show,“ řekl na začátku večera přítomným primátor města Plzně Martin Zrzavecký. 

Právě on oficiálně prohlásil Olympijský park Plzeň za otevřený. Spolu s ním byl na pódiu i hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs, za Český olympijský výbor Vladimír Jarý, držitel stříbrné medaile z olympiády v Mnichově v roce 1972. Návštěvníci mohli při zahájení pohlédnout do tváří i dalším olympionikům, na hlavní stage přišli hokejista Martin Straka, triatlonisté Jan Řehula a Přemysl Švarc, hokejisté Bohuslav Ebermann a Vladimír Bednář, házenkáři Vladimír Haber a Michal Tonar starší, cyklista Alipi Kostadinov, atletka Marcela Neckářová a střelec Petr Kovařík. 

Aktuální program a informace k projektu Olympijský park Plzeň jsou na www.sport.plzen.eu. 



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 06.08.2016 10:10



0 +
 
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy