Plzeň nabízí nový způsob pohřbívání. Na Ústředním hřbitově lze ostatky uložit ke kořenům

Správa hřbitovů a krematoria města Plzně se snaží hledat nové cesty i v pohřebnictví.

Cílená propagace v Plzni

Pro občany od konce října nabízí v České republice stále spíše ojedinělou službu – pohřbení ke kořenům stromů. Pozůstalí si vyberou strom v Lesním hřbitově, který je součástí Ústředního hřbitova v Doubravce, kam při obřadu dle vlastního přání, či bez něj uloží pozůstatky zemřelého v ekologicky rozložitelné urně nebo jen nasypou popel do předem připravené jamky v okruhu jednoho metru od stromu a do hloubky přibližně 60 centimetrů.

„Pro některé pozůstalé může být obřad v síních krematoria velmi neosobní a rychlý. Proto naše městská správa hřbitovů a krematoria nabízí a ukazuje nové cesty, jak se rozloučit s blízkým člověkem a uctít jeho památku v přírodním prostředí. Alternativou by mohlo být právě pohřbívání ke kořenům. Jsem rád, že tu toto první takové pohřebiště vzniklo. V České republice lze pohřbívat ke kořenům například v pražských Ďáblicích či v Brně,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

„V Lesním hřbitově, který je součástí Ústředního hřbitova, jsme připravili také obřadní místo pro pohřbívání ke kořenům. Zakoupili jsme reproduktor pro hudební doprovod obřadu, je zde také připraveno sezení. Správa hřbitovů a krematoria města Plzně pro pozůstalé zajistí kompletně celé rozloučení, včetně obřadníka. Pozůstalí mají možnost například spálit vzkaz pro zemřelého ve speciální nádobě nebo zapálit plovoucí svíčku a děti zde mohou nakreslit vzkazy a pověsit je na stromy. Městská správa se vždy bude snažit v co největší možné míře v souladu s dobrými mravy vyjít vstříc přáním pozůstalých, či z předem vysloveného přání zesnulého,“ řekla náměstkyně primátora Eliška Bartáková, do jejíž gesce patří Správa hřbitovů a krematoria města Plzně.

„Pozůstalí si ve vyhrazené části na Ústředním hřbitově vyberou strom, kam chtějí svého zesnulého uložit. Správa hřbitovů a krematoria připraví v okruhu cca jednoho metru od kmene místo pro uložení. Ostatky je možné uložit v ekologicky rozložitelné urně, která se rozpadne do zhruba deseti let, či je možné vsypat pouze samotný popel. Na stromě bude připevněna dřevěná cedulka, kam je možné poznamenat jméno zemřelého, rodiny, datum narození a úmrtí (dle přání zesnulého nebo rodiny). Přírodní pohřbívání je možné celoročně, vyjma nepříznivých povětrnostních podmínek, kdy bude zamrzlá zem,“ vysvětlila ředitelka Správy hřbitovů a krematoria Kateřina Šneberková a dodala: „Věřím, že občané budou mít zájem o klidnější a komornější rozloučení, než je oficiální obřad v síni.“

Celková kapacita přírodního hřbitova na Ústředním hřbitově v Plzni je stovky míst. Cena za pronájem činí 350 korun. Smlouva o pronájmu hrobového místa bude uzavírána na deset let. Cena základního obřadu se bude pohybovat mezi 3000 až 5500 korunami. Cena pronájmu místa odpovídá urnovému hrobu. K jednomu stromu je možné umístit až osm uren. „Nyní se budeme snažit k jednomu stromu dávat pouze rodinné příslušníky,“ upozornila Kateřina Šneberková.

Celkové náklady na vybudování nového pohřebiště ke kořenům byly 70 tisíc korun.

Kromě Plzně nabízí pohřbívání ke kořenům například hřbitov v pražských Ďáblicích neboli první české přírodní pohřebiště Les království, či v Brně. V zahraničí pohřbívání ke kořenům má již letitou tradici například ve Velké Británii.

Jinou přírodní alternativou na Ústředním hřbitově v Plzni je lesní hřbitov, který funguje pět let. „Zájem je značný, z poloviny je hřbitov obsazený. Ve dvouhektarovém lesoparku se vzrostlými stromy je možné uložit popel zesnulých pod žulovou desku do úrovně terénu. Pod každou deskou, které jsou rozesety mezi stromy, je malý sklípek, kam lze umístit až dvanáct uren,“ doplnila Kateřina Šneberková.

Vzhledem k blížícímu se dni Památky zesnulých v úterý 2. listopadu bude výjimečně otevřena evidence hrobových míst na Ústředním hřbitově v Plzni, a to od 7:00 do 11:00 hodin a od 12:00 do 15:00 hodin, jinak úterky nejsou úřední dny a pro veřejnost je zavřeno. Ústřední hřbitov bude otevřen od 7 do 20 hodin.

Ústřední hřbitov v Plzni má rozlohu 12 hektarů. První hroby byly na plzeňském hřbitově U Václava zřízeny v roce 1901. Roku 1926 začalo sloužit nové krematorium. V těsné blízkosti nové budovy vznikl urnový háj a také kolumbárium, v Čechách v té době nejrozměrnější. V roce 2008 bylo dokončeno nové kolumbárium, které je díky své délce nejdelším kolumbáriem v České republice. Do jednoho tisíce výklenků je možné uložit až čtyři tisíce uren.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka