Projekt Pohyb 1P chce rozhýbat děti i jejich rodiče

Současná dětská generace trpí nedostatkem pohybu, děti tráví spoustu času v lavicích a vysedáváním u počítačů. To chce změnit projekt Pohyb 1P, který Nadace sportující mládeže cílí na děti v mateřských školkách.

Jarní servisní akce AUTO CB



Současná dětská generace trpí nedostatkem pohybu, děti tráví spoustu času v lavicích a vysedáváním u počítačů. To chce změnit projekt Pohyb 1P, který Nadace sportující mládeže cílí na děti v mateřských školkách.


 


S přestupem na základní školu se mění denní režim dětí, které najednou podstatnou část dne prosedí, nezbytné pohybové aktivity se výrazně sníží. Pravidelné pohybové aktivity přitom jsou prevencí před neustále stoupajícím podílem dětí s nadváhou či obezitou.


 


Projekt Pohyb 1P Nadace sportující mládeže, jejímž zřizovatelem je město Plzeň, realizuje již od roku 2008. V letošním roce zavítal do rekordního počtu více než dvaceti školek. Vedle Nadace sportující mládeže, města Plzně a městských obvodů Plzeň 1 a 3 se do podpory projektu zapojily i další významné tuzemské nadace – Nadace RSJ a Nadace ČEZ.


 


"Nadace RSJ vyhledává a podporuje projekty, které jsou postaveny na aktivním přístupu a zodpovědnosti. Projekt 1P Nadace sportující mládeže je jedním z nich. Má pevné základy, tedy věříme, že skutečně povede děti a jejich pečující dospělé ke zdravějšímu způsobu života," vysvětluje Lenka Eckertová, ředitelka Nadace RSJ.


 





 


Na akci Pohyb 1P přišli povzbudit děti i olympionici Jan Řehula, bronzový medailista z OH v Sydney a Přemysl Švarc, český reprezentant v triatlonu a účastník OH v Londýně.


 


Aby pohybové aktivity mohly být konkurencí k hraní her na počítačích a tabletech, musí mít pro děti zábavnou a poutavou formu. Právě proto Nadace sportující mládeže ve spolupráci s odborníky ze Západočeské univerzity v Plzni připravila testy evokující pohybové dovednosti zvířátek jako např. kráčející čáp, skákající žába, vlnící se had nebo šikovný lachtan.


 


Děti si formou jednoduchých a zábavných her vyzkouší jednotlivá cvičení. Po jejich vyhodnocení rodiče ještě tentýž den získají výsledky obsahující mnoho užitečných informací včetně přehledu o pohybových dovednostech svých dětí. Díky tomu se mateřské školy i rodiče mohou snažit ovlivnit nevhodné návyky dětí ještě před vstupem na základní školu. Proto nechybí ani doporučení týkající se zdravého stravování nebo nabídka pravidelných sportovních aktivit v místě bydliště.


 


To, že je potřeba vést děti k pohybu ještě před vstupem na základní školu potvrzuje i dietolog Pavel Suchánek z Institutu dietologie a výživy. "Děti, které nejsou na pohyb zvyklé, ho nevnímají jako příjemný a tělocvik je pro ně velmi stresující, protože to nikdy pořádně neuměly a nikdy se to pořádně nenaučí," a dodává: "Vést děti k pohybu až ve škole je pozdě. Začít by se mělo alespoň ve čtyřech letech."


 


Podobně smýšlí i Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ, která projekt Pohyb 1P opakovaně podpořila. „Postoje a návyky si děti tvoří již v raném věku a právě ony určují směr, kterým se jejich životní styl bude ubírat. Pozornost a péče, kterou návykům dětí i jejich rodičů věnuje právě projekt Pohyb 1P, je nesmírně důležitá,“ uvedla Michaela Žemličková, ředitelka Nadace ČEZ.


 


František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže k tomu dodává: „Jsme přesvědčeni, že rodiče by se měli ještě před vstupem dítěte do základní školy dozvědět o úrovni pohybových dovedností a nutnosti kvalitního tělesného rozvoje. Nejlépe prostřednictvím sportu. Zároveň považujeme za nutné upozornit na možná zdravotní ohrožení včetně zákeřného dopadu nadváhy či obezity.“


 






Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
11.12.2015 00:00



3 +
 
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka