Šumava letos ve znamení vody – rok 2022 je Rokem mokřadů

Filmový dokument o návratu vody do šumavské krajiny, dobrovolnické mokřadní akce, kniha o vodě pro základní školy, fotografická soutěž.

Jarní servisní akce AUTO CB

A také výstavy na informačních střediscích, nebo výukové programy zaměřené na nejrůznější druhy mokřadů. Takový je výčet zábavných i populárně-naučných aktivit, které Správa Národního parku Šumava letos připravuje pro své návštěvníky v průběhu Roku mokřadů 2022.

„Na filmovém dokumentu o návratu vody do šumavské přírody pracujeme už od loňského roku. Popisujeme v něm osudy místních mokřadů a potoků, jež bohužel nebyly vždy příznivé. A samozřejmě také to, co pro krajinu taková změna, tedy především vysušování mokřadů, znamená. Díky více než dvacet let trvajícímu úsilí o návrat mokřadů ale naštěstí můžeme natočit dílo se šťastným koncem,“ láká na film, který bude vyvrcholením Roku mokřadů Lukáš Linhart z oddělení vod a mokřadů.

„Zhruba půlhodinový dokument je plný jedinečných záběrů zvířat, rostlin a šumavských mokřin ve všech ročních obdobích, kterými diváky provede sama voda. Premiérová promítání chystáme v místních kinech, přičemž některá z nich budou spojena s živým koncertem nebo diskuzí o nezbytnosti mokřadů pro zdravé fungování krajiny. Pokud by nějaká kina měla zájem promítat tento dokument, budeme rádi, když se nám ozvou,“ vyzývá Lukáš Linhart.

V letošním roce se veřejnost může opět zapojit i do oblíbených dobrovolnických akcí, kde se milovníci Šumavy mohou stát nedílnou součástí procesu revitalizace mokřadu.

„Poznají tak zblízka, jak se revitalizace provádí, přitom odchází s dobrým pocitem, že pracovali pro přírodu. Program je pak spojený s exkurzí do krásných a zachovalých mokřadů, jež na území Šumavy naštěstí zůstaly,“ popisuje Lukáš Linhart.

Během Roku mokřadů budou moci návštěvníci NP Šumava zhlédnout i výstavu velkoformátových fotografií šumavských mokřadů. K vidění bude například Mrtvý luh, Soumarské rašeliniště nebo Tříjezerní slať. V terénu připravujeme rovněž zábavnou fotosoutěž, která pomůže šířit hlavní myšlenky Roku mokřadů. Střediska environmentální výchovy se zaměří na výuku o vodě, při níž se děti budou bavit mimo jiné modelováním meandrující řeky na novém výukovém zařízení. Kolegové z projektu LIFE Život pro mokřady výuku obohatí vydáním knihy věnované vodě a mokřadům.

„Programy o vodě a mokřadech jsou pro nás samozřejmostí, a to už vzhledem k charakteru celého pohoří, které je bez nadsázky vodou formované miliony let. Šumavská rašeliniště jsou dokonce jednou ze 14 lokalit, jež uznává tzv. Ramsarská úmluva a řadí je mezi mokřady mezinárodního významu. A právě Světový den mokřadů, jenž připadá na 2. února, je jedinečnou příležitostí, kdy můžeme vyzdvihnout vzácnost a důležitost těchto rozmanitých biotopů,“ uzavírá Jan Dvořák, tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 06.02.2022 10:53



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka