Na Zážitkovém okruhu Spejbla a Hurvínka v Plzni přibyly nové sochy

Plzeň doplnila Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka o čtyři nové sochy zhotovené renomovanými českými sochaři.

Jarní servisní akce AUTO CB

 Dokončení oblíbené atrakce s deseti stanovišti, jež byla otevřena vloni a je dlouhá přes pět kilometrů, je současně poctou města ke 130. výročí narození významného českého loutkaře působícího v Plzni – Josefa Skupy. Správci městských lesů nové sochy nainstalovali před několika dny, slavnostní otevření doplněné stezky se uskutečnilo v pátek 4. listopadu za přítomnosti primátora Plzně Romana Zarzyckého, radního města pro oblast sportu Tomáše Morávka, zástupců prvního městského obvodu a dalších hostů.

Zážitkový okruh je inspirován Ježíškovou cestou v Krušných horách. „Mám radost, že se městu podařilo dokončit pět a půl kilometru dlouhý okruh, na kterém návštěvníci najdou deset stanovišť se sochami Spejbla a Hurvínka. Jedná se o jeden ze způsobů, jak děti i dospělé motivovat k pohybu. Kromě různých pohybových úkolů se navíc návštěvníci dozvědí i o tom, jak správně běhat nebo se seznámí s historií místa a místní přírodou. Bonusem je interaktivita stezky, kdy si lidé pomocí QR kódu mohou pustit dialog mezi Spejblem a Hurvínkem,“ popsal primátor Roman Zarzycký, v jehož gesci náměstka pro sport a cestovní ruch stezka v roce 2021 vznikla.

Podle radního pro oblast sportu Tomáše Morávka je skvělé, že díky stezce mohou děti sportovat přímo v přírodě. „Je to lepší i než na sportovišti,“ řekl.

Svolení využít pro stezku tématiku Spejbla a Hurvínka město získalo od ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka a držitelky ochranné známky Denisy Kirschnerové. Bylo to i z důvodu letošního výročí 130 let od narození Josefa Skupy. Všechny sochy navrhla mezinárodně uznávaná scénografka Jana Bačová Kroftová a na jejich realizaci se podíleli čtyři sochaři.

„Naše děti mají teď méně pohybu, tak veškeré aktivity, které je odlákají od počítačů a tabletů k pohybu v přírodě vítáme. Právě Taťulda Spejbl a Hurvajz, které děti stezkou provázejí, mohou být takovým lákadlem,“ uvedl Aleš Tolar, náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, jenž má pod sebou Správu veřejného statku města Plzně.

„Sošky přibyly na čtyřech zastaveních zážitkového okruhu – u hráze Šídlovského rybníka, u Kolomazné pece, u vyústění lávky poblíž Sofronky a u rybníka Rozkopaný pod přírodní památkou Doubí,“ doplnil vedoucí úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka a 120 metrů od startu u chatové oblasti je první stanoviště. Odtud se pokračuje cestou, která vede přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, pak k pískovcové skále Pupek a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde jsou celkem dvě stanoviště. „Z arboreta vede trasa přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde putování končí,“ doplnil vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně Přemysl Švarc, z jehož iniciativy stezka vznikla.

Za nové sochy včetně jejich instalace na jednotlivá stanoviště zaplatila letos Správa veřejného statku města Plzně 400 tisíc korun. Spolu s loňskou první etapou, tedy vytvořením stezky, umístěním tabulí a všech sošek Spejbla a Hurvínka na jejich stanovištích si realizace stezky vyžádala celkem 1,15 milionu korun.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka