Stolpersteine. Plzeň si připomíná památku devětadvaceti obětí holokaustu

Dalších 29 Stolpersteine neboli Kamenů zmizelých přibude v ulicích Plzně. Jsou ve dnech 18. a 19. října 2023 pokládány do chodníků u domů, v nichž žili před násilným sestěhováním či odsunem do koncentračních táborů plzeňští Židé.

Cílená propagace v Plzni

Slavnostní zahájení letošního pokládání Kamenů zmizelých se konalo ve středu 18. října před domem v Riegrově ulici č. 18, kde žila rodina Löwidtova, jejíchž pět členů během holokaustu zahynulo. Jejich památku přijeli uctít i příbuzní z Velké Británie a Německa. Z rodiny Löwidtových přežila dcera Hana narozená v roce 1929, byla osvobozena v koncentračním táboře Osvětim.

„Význam pojmu Stolperstein znamená ve volném překladu kámen, o který se má zakopnout. Připomínají nám nejen konkrétní obyvatele Plzně, jejich osudy a to, že byli zavražděni v koncentračních táborech, ale zároveň apelují, aby se to už nikdy neopakovalo. A to je, jak ukazují strašlivé události posledních dnů v Izraeli, stále potřeba. Nezapomínejme na minulé oběti a nedopusťme, aby z nenávisti vznikaly oběti nové,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková upozornila, že město Plzeň své obyvatele, kteří zahynuli během holokaustu, připomíná prostřednictvím Kamenů zmizelých již od roku 2012. „K dnešnímu dni bylo položeno 107 Stolpersteine, dnes a zítra jich do chodníku na osmi místech města vložíme 29, celkem tedy v ulicích Plzně bude 136 Kamenů zmizelých. A určitě budou přibývat i v dalších letech, vždyť v transportech bylo v lednu roku 1942 odsunuto do terezínského ghetta a poté do koncentračních táborů 2613 mužů, žen a dětí. Vrátilo se jich jen 209,“ připomněla Eliška Bartáková.

Slavnostního zahájení se zúčastnila Eva Sheldon, která žije ve Velké Británii a navrhla prostřednictvím Stolpersteine připomenout rodinu Löwidtových. Narodila se v Plzni roku 1947. Pochází z rodiny Weinerových, kteří žili v Koperníkově ulici. Tato rodina byla s Löwidtovými spřízněna. „Je to důležitý a úžasný projekt. Je pro nás naprosto zásadní, že zažíváme podporu a vlídnost od lidí, kteří nás neznají, my neznáme je, přesto nás oslovili a my cítíme soucit a hloubku jejich pocitů. Děkujeme,“ řekla při zahájení Eva Sheldon.

Na položení Stolpersteine přijela i Evie Davies, dcera Hany Löwidtové. „Budova, před kterou stojíme, se váže k osudu mé maminky. Život její rodiny byl tragicky a náhle přerušen. Před tím to však byla velmi milující a soudržná rodina. My jako její potomci jsme s maminkou Hanou několikrát Plzeň navštívili. Dokonce jsme vešli i do jejího tehdejšího bytu. Byl to velmi silný moment,“ zavzpomínala Evie Davies. Jsem velmi šťastná, že my, kteří jsme měli to štěstí, že rodina pokračuje dál, si můžeme nejen soukromě, ale i veřejně připomenout životy našich předků. Chci zdůraznit, že všichni naši příbuzní se cítili plnohodnotnými občany Plzně, uvažovali o sobě jako o hrdých Češích,“ řekla také Evie Davies.

Letos pokládané Kameny zmizelých dále připomínají:

Ervína a Gretu Klauberovy a jejich dceru Riu, jež zemřela ve věku pěti let.

Šest členů rodiny Weinerových.

Ervína a Růženu Klauberovy s jejich syny Hanušem a Robertem.

Josefa a Františku Rosenfeldovy s dcerou Annou.

Karla a Marii Beckovy se synem Arnoštem.

Julia a Františku Fischerovy a dceru Věru.

Lékaře Otto Guta s manželkou Annou.

Stolperstein je žulová kostka s mosaznou tabulkou o rozměrech 96 x 96 mm a je 100 mm vysoká. Jsou vždy vsazené do chodníku před domy obětí holokaustu.

Kameny zmizelých jsou v Plzni s přestávkou pokládány od roku 2012, od roku 2017 projekt Stolpersteine ve spolupráci s dalšími složkami zajišťuje Odbor kultury Magistrátu města Plzně. Kontinuálně shromažďuje podněty pozůstalých i široké veřejnosti, která může podávat návrhy na položení kamenů připomínající konkrétní plzeňskou oběť holokaustu. Všechny návrhy jsou pečlivě posuzovány a prověřeny ve spolupráci s Archivem města Plzně. Dle stanoveného termínu a kapacity pro danou lokalitu ze strany nadace Stiftung – Spuren – Gunter Demnig, která je hlavním organizátorem projektu Stolpersteine v celém světě, je následně realizováno jejich položení. Kameny zhotovuje ručně berlínský sochař Michael Friedrichs-Friedlaender.

V Plzni byly v uplynulých letech Kameny zmizelých položeny na 49 místech a připomínají 107 obětí holokaustu. Ve dnech 18. a 19. října jich přibude 29 na osmi místech Plzně.

Dosud bylo v celém světe realizováno více než 100 tisíc Stolpersteine v 26 zemích, např.: Rakousko, Belgie, Francie, ČR, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Itálie, Litva, Polsko, Slovensko, Švýcarsko aj. Od roku 2008 je projekt realizován také v České republice.

Návrhy na položení Stolpersteine obětem holokaustu v Plzni (s uvedením jména oběti, popř. data narození a poslední adresy oběti) lze zasílat na adresu:

Odbor kultury Magistrátu města Plzně PhDr. Květuše Sokolová Kopeckého sady 11 306 32 Plzeň E-mail: sokolova@plzen.eu

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 18.10.2023 14:04



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka